Hardware
Jak si možná vzpomenete, opustil jsem javovou versi svého emulátoru poněkud znechucen z důvodu, že bez proprietárního blobu nelze zajistit synchronisaci mezi obrazem a zvukem, resp. vůbec souvislý a nepřerušovaný, výstupům hardwaru odpovídající zvukový proud. V JavaScriptu podobný problém existuje rovněž, avšak je, minimálně s moderními prohlížeči, řešitelný.
Jednou z nedávných vymožeností browserového API je totiž AudioWorkletNode, což je skript generující surový zvukový výstup, který běží v samostatném vlákně. Plynulý zvuk tak mohu zajistit tím, že hlavní event loop nechám pro interakci s uživatelem, emulaci hardwaru spustím ve workeru a ve třetím vlákně mi poběží zvuk. Druhé vlákno bude tomu třetímu posílat, jaký zvuk se má hrát, prostřednictvím message kanálu anebo sdíleným bufferem: obojí jsou víceméně ekvivalentní řešení, přičemž pro osmibitové počítače se jeví kanálové řešení zcela dostačujícím.
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Hardware
- Počet zobrazení: 5105
Je dobře zajistit se včas na stáří. Já jsem se rozhodl spojit příjemné s užitečným a zakoupil jsem tři investiční čipy Tesla MHB8048/18, každý v ceně 20 Kč. Pokud to dobře půjde, za 15–20 let by mohla jejich hodnota dosáhnout i stokoruny.
Kromě toho, že je budu mít uloženy v trésoru, mi pomohou s dokončováním emulátoru. Mikroprocesory, resp. mikrořadiče, v té době ještě poskytovaly fully static operation, což mi dovolí přesně otestovat každou instrukci s pomocí Arduina. Výsledkem by mohl být klasický instruction exerciser; uvidíme.
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Hardware
- Počet zobrazení: 5213
A teď (na chvíli) o něčem úplně jiném…
V historii začátků osobních počítačů hrají svou roli i poněkud neobvyklé školní stroje, které nepracovaly přímo s instrukcemi mikroprocesoru, nýbrž implementovaly svou vlastní – emulovanou – instrukční sadu, obvykle jednodušší a vhodnější pro účely výuky např. tím, že používala nikoli hexadecimální, nýbrž dekadickou representaci číselných hodnot.
Popsané uspořádání bylo typické pro počítače využívající mikroprocesory/mikrořadiče s harvardskou architekturou, v nichž nebylo možné zapisovat do paměti programu; takovými byly např. řady Intel 8048/8051.
Na prvně jmenovaném mikrořadiči, resp. jeho variantách, jsou založeny dva počítače vyráběné v 80. letech: západoněmecký Kosmos CP1 a československý Petr.
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Hardware
- Počet zobrazení: 3163
Zde se můžete podívat na živé preview PMI-80 v akci, zatím bez magnetofonu, debuggeru a dalších nezbytných funkcí; kod je nepochybně plný chyb, po hrubé konversi z Javy ho teprve budu čistit, smýčit a testovat, tak i v tomto případě prosím při posuzování díla o mírnost:
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Hardware
- Počet zobrazení: 2709
Dlouhou dobu jsem žil v představě, že časování videoprocesoru u PMD 85 je provedeno tak, aby s činností CPU nekolidovalo, tedy že videoprocesor CPU nebrzdí. Roman Bórik mě však upozornil, že podle příručky je procesor brzděn, a to o nějakých 8 %.
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Hardware
- Počet zobrazení: 7518
1 / 2